Promocje, wyprzedaże
Mido  Sandały Róż Fiolet 248 20-24 Dziewczęce
Mido Sandały Róż Fiolet 248 20-24 Dziewczęce

99,00 zł

Cena regularna: 124,00 zł

Najniższa cena: 124,00 zł
RenBut Sandały Amarant 31-4162 31-36
RenBut Sandały Amarant 31-4162 31-36

99,00 zł

Cena regularna: 129,00 zł

Najniższa cena: 129,00 zł
Mido  Trzewiki Zimowe Granat Zieleń  22-23  20-25 Chłopięce
Mido Trzewiki Zimowe Granat Zieleń 22-23 20-25 Chłopięce

159,00 zł

Cena regularna: 189,00 zł

Najniższa cena: 189,00 zł
Mido  Sandały Szary Mięta 242 20-24 Chłopięce
Mido Sandały Szary Mięta 242 20-24 Chłopięce

99,00 zł

Cena regularna: 124,00 zł

Najniższa cena: 124,00 zł
Mido Sandały Granat Zielony 242 20-24 Chłopięce
Mido Sandały Granat Zielony 242 20-24 Chłopięce

99,00 zł

Cena regularna: 124,00 zł

Najniższa cena: 124,00 zł
Mido Sandały Róż 242 20-24 Dziewczęce
Mido Sandały Róż 242 20-24 Dziewczęce

99,00 zł

Cena regularna: 124,00 zł

Najniższa cena: 124,00 zł

Zdrowie stóp dziecka

Zdrowie stóp dziecka jest bardzo ważne. Jeśli zaczniemy dbać o nie odpowiednio wcześnie, małe stópki będą rozwijały się prawidłowo, a wizyty u specjalistów, na przykład ortopedów, czy dermatologów, nie będą konieczne.

Kiedy powinniśmy zacząć dbać o stopy dziecka?

Wtedy, gdy dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroczki. Pierwsze buciki powinny być przede wszystkim lekkie, aby dziecko nie męczyło swoich nóżek (całkiem inaczej odbiera ono dodatkowy ciężar na stopach, niż my – dorośli). Ważne jest także to, aby były one stabilne, a za razem elastyczne. Usztywniony zapiętek jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Stabilizuje on stopę i nie pozwala, aby noga wyginała się zanadto na boki. Należy pamiętać, że im mniej sztywny zapiętek, tym łatwiej o odkształcenia kostek – przede wszystkim ich pronację i supinację – a także o płaskostopie, czy szpotawość lub koślawość kolan. Nie może być jednakże zbyt twardy, ponieważ może spowodować otarcia skóry, odparzenia, czy odciski. Podeszwa buta powinna być elastyczna, ale również w granicach rozsądku. Musi się ona zginać na linii stawów znajdujących się między palcami, a śródstopiem. Nie powinno się wybierać butów, których całą podeszwę możemy dowolnie wyginać– całkowicie miękkie i niestabilne podeszwy również niekorzystnie wpływają na rozwój stóp.

Na co zwracać uwagę przy wyborze butów?

Przede wszystkim na materiały, z których wykonane jest obuwie. Te które mają bezpośredni kontakt ze stopą dziecka (a najlepiej wszystkie „składniki” buta) nie powinny zawierać metali ciężkich, niedozwolonych chemicznych barwników i nie powinny być nasączane środkami mogącymi powodować reakcje alergiczne. Warto zapytać sprzedawcę, czy produkty, które sprzedaje posiadają certyfikaty. Możemy zapewnić Państwa, że buty, które mogą Państwo u nas kupić takie certyfikaty posiadają (na przykład „Zdrowa Stopa”, czy pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka). Dzięki nim mamy pewność, że małe stópki będą się rozwijały w zdrowym środowisku.

Po drugie – obuwie, które dziecko nosi na co dzień powinno być wyprodukowane z materiałów naturalnych (skór, tkanin). Pozwalają one stopom oddychać, co zapobiega rozwojowi grzybów i drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe. Coraz więcej producentów stosuje także wkładki antybakteryjne i powoli stają się one standardem. Dodatkowo chronią stopy dziecka przed bakteriami powodującymi infekcje skórne.

Po trzecie – profilowane wkładki. Buty powinny być wyprofilowane, aby współgrały z anatomią stópek dziecka. Nie mamy tutaj na myśli „poduszeczek”, które producenci często umieszczają pośrodku wkładki, przy zewnętrznej stronie buta. Chodzi o odpowiedni kształt całej wkładki. Nie może być ona całkowicie płaska (innym przypadkiem jest, gdy ortopeda zaleci stosowanie płaskiej wkładki). Powinna być dostosowana do kształtu stopy, aby podczas chodzenia, biegania, szurania, czy innych czynności, które wykonują małe dzieci, buty dobrze przylegały do stopy, a w konsekwencji nie powodowały otarć, bąbli, a nawet (jeśli nieodpowiednie buty są noszone przez dziecko długi czas) odkształceń stóp.

Czy tylko to wystarczy?

Oczywiście, że nie! Ważny jest również odpowiedni dobór długości buta, właściwa twardość zapiętka, dopasowanie buta do stopy i wiele, wiele innych – ale o tym, w kolejnych wpisach. Będziemy w nich również rozwijali tematy wyżej poruszone. Pojawią się poradniki, wskazówki i inne. Zapraszamy do śledzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl